حق حضانت فرزند بعد از طلاق با کیست ؟

حق حضانت چیست ؟ …

حضانت فرزند بعد از طلاق با کیست ؟ …

حضانت فرزند بعد از فوت والدین با کیست ؟….

سوال شما درباره مسائل حقوقی

سلام … شاید برای شما هم سوال باشد که حضانت فرزند بعد از طلاق یا فوت پدر و یا مادر و یا هر دو والدین  به چه صورت خواهد بود ….

ما در این مقاله سعی داریم تا به طور خلاصه بحث حضانت فرزند بعد از طلاق و حضانت فرزند بعد از فوت والدین را توضیح دهیم …. با ما در ادامه مطلب همراه باشید .

 

حضانت چیست ؟

حضانت به معنی نگهداری و تربیت فرزند توسط والدین و یا خویشاوندان هست.
نگهداری به معنی تامین نیازهای جسمی مثل خوراک و پوشاک و…. ، و نیازهای اخلاقی و روحی مثل محبت کردن و تعلیم و …. طفل هست . پس شخصی که حضانت طفل رو با عهده می گیره باید بدون دخالت در امور مالی ( مثل خرید و فروش ) و غیر مالی ( مثل ازدواج) طفل به مراقبت و نگهداری از اون بپردازه .

حق حضانت :

اولین چیزی که در مورد بحث حضانت قابل توجه اینکه حضانت فقط مربوط به زمان طلاق نیست و زمانی که والدین باهم زندگی می کنند هم مسئولیت حضانت از فرزندشون رو دارن که بر عهده ی هر دوی اونهاست .
اما در صورت جدایی زوجین حق حضانت از فرزندان چه دختر و چه پسر تا ۷ سالگی با مادر و بعد از اون بر عهده ی پدر هست .

چه زمانی طفل از حضانت خارج میشه :

طفل تا زمانی تحت حضانت هست که به سن بلوغ و رشد برسه سن بلوغ در دخترها ۹ سال و در پسرها ۱۵ سال تمام قمریه ، و سن رشد هم قبلا در قانون ۱۸ سال تعیین شده بود . اما الان در دادگاه با پرسیدن سوال هایی رسیدن و یا نرسیدن فرد به سن رشد رو تعیین می کنند .

زمانی که فرزند در دختر ها به سن ۹ سالگی و رشد رسید و در پسرها به سن ۱۵ سالگی و رشد رسید ، از حضانت والدین خارج میشه و در این زمان هست که انتخاب بین پدر و یا مادر با خود فرزند هست . و میتونه انتخاب کنه که می خواد با کدوم یکی از اونها زندگی کنه.

حضانت فرزند بعد از فوت والدین :

اگر یکی از والدین فوت کرده باشه : الویت با شخصی که در قید حیات هست

اگر هر دو شخص ( پدر و مادر ) فوت شده باشند : در درجه اول حضانت با جد پدری و اولویت بعدی با وصی (نماینده ای که از طرف پدر یا جد پدری انتخاب شده ) ، و اولویت آخر با قیم ( نماینده قضایی که از طرف دادگاه انتخاب شده و می تونه از خویشاوندان طفل هم باشه ) است .

چند نکته در رابطه با حضانت :

۱- نکته حائز اهمیت در خصوص حضانت این هست که دادگاه در تمام مراحل مصلحت طفل رو در الویت قرار میده و بر این اساس تصمیم گیری می کنه .

۲- این امکان وجود داره که والدین طفل به صورت توافقی حق حضانت رو به یکی از طرفین بدند که این حق غیر قابل برگشت است .

۳- مادر می تونه با بخشیدن مهریه در صورت توافق پدر حضانت طفل رو برعهده بگیره .

۴- مواردی مثل جنون ، اعتیاد ، فساد اخلاقی و ازدواج مجدد مادر از جمله مواردی هستند که سبب سلب حضانت می شند البته اگر طلاق به صورت توافقی انجام شده باشه ازدواج مجدد مادر مانع از حضانت از فرزند نخواهد شد .

۵- هر یک از والدین می تونند در صورت احراز عدم صلاحیت طرف مقابل حضانت فرزند رو از فردی که طفل تحت حضانت اوست ، بگیرند .

۶- در صورتی که حضانت طفل به مادر داده شده باشه ، پدر موظف هست طبق تکلیفی که نسبت به فرزندش داره ، مبلغی رو تحت عنوان نفقه برای فرزند بپردازه . و در صورت امتناع از پرداخت و داشتن تمکن مالی امکان طرح دعوا الزام به پرداخت نفقه وجود داره .

۷- شخصی که از حق حضانت برخورداه نمی تونه مانع از ملاقات اشخاص ذی حق با طفل بشه .

امیدوارم این مطلب درباره حضانت فرزند بعد از طلاق برای شما مفید بوده باشه .

برای ارتباط با وکلای پایه یک دادگستری میتونید به بخش تماس با عدل پارسیان مراجعه کنید و یا با استفاده از ایکون شبکه های اجتماعی پایین ،‌با ما ارتباط برقرار کنید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *